E-Mobilite Nedir? Elektrikli Scooter ile İlgisi Nelerdir?
147

E-Mobilite Nedir? Elektrikli Scooter ile İlgisi Nelerdir?

Bu yazımızda e-mobilite nedir konusunda bilgi verirken e-mobilite alanında elektrikli scooter sektörünün öneminden bahsedeceğiz.

CO2 salınım emisyonlarının her geçen gün sorun olmaya başladığı günümüzde, sıkça ismini duyduğumuz bir kavram var : “e-mobility”. Peki, “akıllı şehircilik” denilince sıklıkla dillere pelesenk edilen “e-mobilite” nedir ve bize ne ifade ediyor?  “e-mobility” kavramını anlatmadan önce, CO2 emisyonunu açıklamak daha doğru olacaktır. Çünkü, e-mobility kavramının ortaya çıkışındaki ana etmen, CO2 salınımı dersek yanlış bir şey söylemiş olmayız.

CO2 salınımı, yani “karbon salınımı” ülkelerin atmosfere saldıkları sera gazlarını ifade eder. Sera gazlarının içerisinde yer alan karbon molekülleri dolayısıyla, sera gazı salınımının “karbon salınımı” olarak ifade edilmesi yanlış olmaz. Karbon salınımı ile ülkeler, doğaya; karbon içerikli zararlı gazlar bıraktıkları için, Dünya’ nın yüzey sıcaklığında buna bağlı bir artış meydana gelmiştir. Bu artış, “karbon salınımı” ‘ nın artması ile doğru orantılı bir artıştır. 1850 sanayi devrimi ile ülkelerin doğaya bıraktıkları “karbon salınımı” her geçen gün artış göstermiş, bu artış’ daki dengesizlik, 0.6 C derece Dünya yüzeyindeki sıcaklığı artırmıştır. Artan sıcaklığın Dünya’ ya etkisi, doğal afetlerin tetiklenmesi, kutuplardaki buzulların eriyerek su seviyelerinin yükselmesi ve iklim değişikliği olarak ifade edilebilir.

Bu kapsamda, ülkelerin “karbon salınımı” politikası geliştirerek, her ülkeye bir “karbon gazı kullanım limiti” vermeleri ile, doğaya bırakılan zararlı gaz dengesi, kontrol altına alınmaya çalışılmıştır. Bu limit, Sanayi üretimi yüksek olan ülkeler tarafından tamamı ile kullanılırken, daha az gelişmiş seviyedeki ülkeler tarafından kullanılmamaktadır. Daha az gelişmiş ülkelerin “karbon gazı salınım” limitini ise kendi kotasını doldurmuş ülkeler “satın alarak” kullanmayan bu limiti, kendi ülkesinin limitine dahil etmektedir. Bu durum ise “karbon ticareti” kavramını ön plana çıkarmıştır. Bu sayede, ülkelerin “karbon gazı salınım limitleri” alınıp satılabilen, ticari değeri olan bir ürün haline gelmiş ve 200 milyar $ seviyesinde bir pazar payına ulaşmıştır.

E-Mobilite ve Karbon Salınımı

Yukarıda belirttiğimiz tüm bu durumlar göz önüne alındığında, “e-mobilite” kavramı, “karbon salınımı”’ ndan bağımsız düşünülemez. Pazar payı 200 milyar dolara ulaşmış olan “karbon salınım piyasası” , e-mobility kavramının, ülkelerin “karbon salınımını azaltma çabalarının bir sonucudur.” demek,  yanlış olmaz. Zira, “fosil yakıtlı” motorların yani daha açık ifade ile günümüzde kullandığımız; dizel, benzin ya da lpg li araçların kullanımının giderek artması ve bunların doğaya bıraktıkları “karbon miktarı” azımsanmayacak seviyeye ulaşmıştır. Ülkelerin, bu yüksek “karbon salınım” maliyetini azaltabilmelerinin en önemli koşulu, “e-mobility” ‘ e yani “elektrik ile çalışan” sistemlere yatırım  yapmalarından geçmektedir.

Elektrikli ya da hibrit sistemlerin ön plana çıkmasına yol açan “e-mobility” kavramı, “akıllı şehircilik” alanında, ülkelerin vazgeçilmez yatırım araçları haline gelmiştir. Elektrik şebekesinden şarj ettiğiniz bir ulaşım aracınız olması, ülkenizin “karbon salınım” miktarını azaltırken aynı zamanda ulaşım giderlerinizi de minimum seviyeye indirmektedir. Bu sayede, siz A noktasından B noktasına minimum maliyet ile seyahat ederken, elektrik şebekesi olan herhangi bir noktadan aracınızın yakıtını(şarjını) doldurabilmekte, küçülen bu ulaşım araçları ile park sorunu olmadan istediğiniz noktaya park edebilmekte ve istediğiniz yolu kullanabilmektesiniz. Kısaca “e-mobility” kavramı, hem size, hem ülkenize büyük avantajlar sağlayarak, “elektrikli araçların” önemini vurgulamakta ve “her geçen gün tükenen fosil yakıtlara olan bağımlılığı” azaltmaktadır.

Elektrikli Scooter Sektörüne Bakış

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi günümüzde elektrikli araçların yaygınlaşması ve kullanımlarının artmasını gözlemleyebiliyoruz. Özellikle son yıllarda artan scooter paylaşım sistemleri bunlara bir örnek. Elektrikli scooter konusunda geçmişe nazaran çok daha farklı bir ilerleme söz konusu.

elektrikli scooter ve e-mobilite

Gelişen batarya teknolojisi ve elektrikli motorların artan verimlilikleri, scooter sektörünün de gelişmesine neden oldu. Günümüzde paylaşımlı scooter’lar ile yaygınlaşan elektrikli scooter kullanımı, ilerleyen süreçte de popüler ulaşım araçlarından olacağa benziyor.

Akıllı şehircilik alanında ulaşımın önemli bir yeri olduğunu belirtmiştik. Eskilerde çocuk scooter’larının oyuncak olarak düşünülmesi günümüzde yetişkin scooterların üretimlerinin artması ve elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla yeni bir anlam kazandı. Oyuncak kategorisinden çıkıp ulaşım kategorisine de dahil olan elektrlikli scooter’lar ile şimdilerde büyük şehirlerde artan kullanımlar önümüzdeki yıllarda birçok şehrin cadde ve sokaklarına da taşınacağa benziyor.

Bizim de sizlere bir scooter önerimiz var. Eğer şehrinizin cadde ve sokaklarını scooter ile gezmek ve ulaşımınızı bireysel yapmak istiyorsanız Stmax Elektrikli Kick Scooter Sc-04 tam da size göre. Ürünü incelemenizi ve ilgili sayfadan güvenli alış yapmanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

Yükleniyor...